Projekt „Akademia Astmy”


„Akademia Astmy” to cykl edukacyjnych rozmów zainicjowanych przez Fundację Centrum Walki z Alergią we współpracy z Polską Federacją Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP oraz Fundacją „W trosce o pacjenta”.
Projekt ma na celu zwiększenie świadomości na temat astmy – jej objawów, diagnostyki, leczenia oraz wpływu na jakość życia pacjentów.

Astma, będąca jedną z najczęstszych chorób przewlekłych, pozostaje w Polsce często niewłaściwie rozpoznawana i leczona. Opóźniona diagnoza i brak odpowiedniego leczenia mogą nasilać objawy choroby. To często prowadzi do powikłań, które znacznie pogarszają stan pacjentów. „Akademia Astmy” dostarcza rzetelnej wiedzy od specjalistów na temat metod leczenia, nowoczesnych terapii oraz profilaktyki, aby skutecznie zarządzać chorobą.


„Akademia astmy #1 „Astma – objawy, diagnostyka i przebieg choroby”

„Spokojnie, to tylko kaszel” często słyszy pacjent w gabinecie lekarskim. I tak przez 7 lat, bo tyle średnio trwa w Polsce rozpoznanie astmy. W tym czasie chory bierze antybiotyki przepisywane przez lekarza pierwszego kontaktu, które jednak nie pomagają, a kaszel się nasila i dodatkowo dochodzą duszności.
Więcej→ 

Akademia astmy #2 „Standardy leczenia astmy a nowoczesne terapie”

Alergicy często lekceważą objawy alergicznego nieżytu nosa, nie zdając sobie sprawy, że ignorowanie ich może prowadzić do rozwoju astmy. W Polsce nieleczona lub niewłaściwie kontrolowana astma jest przyczyną śmierci setek osób rocznie. Nie musi tak być – dostępne są skuteczne terapie, które mogą całkowicie odmienić życie pacjentów – mówi dr hab. n. med. Piotr Dąbrowiecki.
Więcej→ 

Akademia astmy #3 „Choroby współistniejące w astmie i jakość życia pacjentów”

Astma to nie tylko samodzielna choroba – to złożony stan, który często przyciąga do siebie inne schorzenia, takie jak atopowe zapalenie skóry, nieżyt nosa, różnego rodzaju alergie, a także refluks żołądkowo-przełykowy i otyłość. W obliczu tej przewlekłej choroby niezwykle istotne staje się monitorowanie jej przebiegu, które może pomóc w zapobieganiu rozwojowi współistniejących schorzeń i astmy ciężkiej.
Więcej→ 

Fundacja Centrum Walki z Alergią
fundacja W trosce o pacjenta
Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP